Bóg się rodzi - jasełka w VIII LO Aleksandra Sikorska,    3 stycznia 2023

Święta wiążą się z różnymi tradycjami – kupienie karpia, przystrojenie choinki. W murach szkoły są to wigilie klasowe i jasełka – organizowane w tym roku przez księdza Adriana Szafranka wraz z klasą 1E i kilkoma uczniami klasy 3C.

Przygotowania

Do ostatniej chwili trwały przygotowania do części artystycznej, trzeba było dopilnować, aby każdy znał tekst i wiedział, kiedy go powiedzieć, szum ulicy nie mógł zagłuszać wypowiedzi aktorów. W sam dzień jasełek okazało się, że z tyłu auli ustawione są już stoły na wigilię dla pracowników szkoły, ale wszystkim tym problemom udało się zaradzić i przeprowadzić jasełka.

Zamiast szopki

O 9.15 zaczęli schodzić się pierwsi uczniowie, a wkrótce aula była już wypełniona po brzegi. Zaczęła grać spokojna muzyka, po której nastąpiły monologi uczniów wygłaszane na tle świątecznych zdjęć. Brakowało klasycznego przedstawienia Maryi z Józefem i małego Jezusa. Zamiast świątecznej szopki otrzymaliśmy refleksję na temat Świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie ze sceny zachęcali do zastanowienia się, dlaczego właściwie obchodzimy Święta, śpiewamy kolędy, wypatrujemy gwiazdy na niebie. Wspomniane zostało symboliczne znaczenie czasu, w jaki obchodzone jest Boże Narodzenie . Treść jasełek zachęcała do odstąpienia na chwilę od infantylnej i skomercjalizowanej otoczki i zastanowienia się nad samą istotą.

Świąteczny rachunek sumienia

Wypowiedzi uczniów stanowiły odbicie przedświątecznych postaw, które widać każdego roku w okresie przedświątecznym: ciągły pęd, niepokój o finanse, organizację kolacji wigilijnej. Treść jasełek zachęcała do zastanowienia się, po co robimy to wszystko. Po co kupujemy prezenty? Po co obchodzimy święta? Z realnej potrzeby serca? A może po to, aby uciszyć własne sumienie i poudawać, że podarowanie prezentu wynagrodzi wszystkie nieodebrane telefony? Uczniowie ze sceny zachęcali do zatrzymania się na chwilę i przeprowadzenia rachunku sumienia.

Muzyczne akcenty

Jasełkom towarzyszyła świąteczna oprawa muzyczna, dźwięki fortepianu, jak i wokalne wykonania. Do śpiewania kolędy „Bóg się rodzi” i piosenki „Jest taki dzień” dołączyła cała społeczność szkolna. Na końcu zostały też ogłoszone wyniki konkursu kolęd i piosenek świątecznych w językach obcych. Nagrodzone zostały wykonania klas 1E i 3E. Klasa 1E otrzymała ponadto nagrodę publiczności.

Aleksandra Sikorska